Internorm, popredná európska značka okien, odteraz stavia na novú variantu tepelnoizolačného skla od spoločnosti AGC, ktorá počas výroby každoročne ušetrí až 10 000 ton CO₂.
Je všeobecne známe, že kvalitné okná a dvere Internorm prispievajú k vyššej energetickej efektivite bývania. Teraz však robíme ďalší významný krok smerom k udržateľnosti – celoplošným zavedením tepelnoizolačného skla „Low-Carbon iplus“. V porovnaní so štandardným sklom umožňuje zníženie emisií CO₂ o viac než 45 %. Prepočty na rok 2025 ukazujú, že týmto krokom Internorm nepriamo ušetrí približne 10 000 ton CO₂ ročne.
Udržateľná výroba vďaka komplexnej analýze procesov
Sklo je kľúčovou súčasťou výroby okien a hrá významnú úlohu pri znižovaní emisií. Bežné floatové sklo s hrúbkou 4 mm spôsobuje v rámci celého výrobného procesu („od kolísky po bránu“) približne 10,3 kg CO₂-ekvivalentu na m². Nové nízkouhlíkové floatové sklo znižuje túto hodnotu na 5,5 kg.
Internorm v súčasnosti kompletne prechádza na nový štandard a od začiatku roka 2025 montuje toto tepelnoizolačné sklo do všetkých nových okien. Sklo dodáva belgický výrobca AGC Glass Europe.
„Pri vývoji okenných systémov Internorm sme analyzovali celý výrobný proces až po dodanie koncovému zákazníkovi – s cieľom minimalizovať emisie skleníkových plynov,“ uvádza Christian Klinger, spolumajiteľ spoločnosti Internorm.
Znížená uhlíková stopa skla je výsledkom viacerých faktorov: použitia surovín s nízkymi emisiami, vysokoúčinných taviacich pecí s elektro-boostingom, využívania obnoviteľných zdrojov energie a optimalizovanej logistiky. Navyše, sklo obsahuje minimálne 50 % recyklovaného materiálu.